“Yerli Arama Motoru” Haberi Fiyaskosu !!!

Bu hafta haber sitelerinde “Yerli arama motoru ‘Geliyoo’ test yayınına başladı” başlığıyla tamamen teknolojiden, internetten , yazılımından bir o kadar uzak ve araştırılmadan yapılan bir haber yayınlandı. Sosyal medyada bu konu üzerine birçok itiraz ve eleştiri geldi.

Birilerinin hazırladığını belli olan medyaya sunulan bu haberde insanları yanlış yönlendiren içerikler ve eğer gerçek ise çok yazık ama devlet desteği aldığı söyleniyor.

Yerli olduğu iddaa edilen ve yılların araştırması – geliştirmesi sonucu ortaya çıktığı söylenen aram motoru projesi sadece 15 Dolara satılan hazır bir script ve Google altyapısı kullanıyor 🙂

Örnek Yazılım : https://algoprog.com/google-search-script

Büyük haber sitelerinde ( Ntv, Cumhuriyet,Haberturk vs) bile bu haber servis edilmiş, teknoloji haberleri bölümünün başındaki kişilerin de bu işlerden ne kadar haberdar olduğunu görmüş olduk.

Ne yazık ki bu işlere uzak bir çok vatandaş yine bu haberleri gerçek sanacak ve böyle saçma sapan projeler ile teknolojiden soğutacaklar. Firma sahipleri ne gibi bir açıklama yapacaklar merak konusu…

19 Ocak Ekleme : Geliyo Hakkında Bakanlık Açıklaması

http://www.webtekno.com/bakanliktan-sozde-yerli-arama-motoru-geliyoo-hakkinda-aciklama-geldi-h24288.html

 

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Oy Verebilirsiniz !
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın