efsane-cuma-black-friday

Türkiye Black Friday Efsane Cuma E-ticaret Özeti 2018

ABD’de başlayan ve nasıl başladığı hakkında çeşitli hikayeleri olan Black Friday indirim günleri  bütün dünyada olduğu gibi son yıllarda Türkiye’de de çoğu e-ticaret firması tarafından öne çıkarılmaya başlandı. Türkiye’de birçok e-ticaret sitesi, 23 Kasım Cuma günü için tv reklamları ve internet tanıtımları ile bu özel alışveriş gününde pastadan pay almaya çalıştılar.

Türkiye’de geçen sene Black Friday teriminin karşılığı olan kara cuma çevirisi ile tepki çeken kampanya, tvde haberlere kadar çıkmıştı. Bu sene firmalar dersini iyi çalışmış ve herkes kendine özel bir indirim günü ibari belirlemiş.

Black Friday İçin Alternatif İsim Önerileri

Firmalar “Efsane Cuma” , “Şahane Cuma”, “Fırsat Cuması”, “Beklenen Cuma”, “Süper Cuma” ve “Bereketli Cuma” gibi sloganlar altında çeşitli kampanyalar düzenledi. Bu süreçte E-ticaret firmalarının Black Friday kapsamında gerçekleştirdiği duyuruları araştırıp, tasarımlarını aşağıda paylaştım.

Siz de e-ticaret sitesi sahibi iseniz kendi sektörünüze ve müşterinize hitap edecek bir slogan ve reklam görsel seti ile arama motorlarında ve sosyal medyada bu dönemde ilgi çekebilirsiniz.

Black Friday İndirim Günü Satış Rakamları

Ekonomik durgunluğun olduğu son aylarda tüketiciler harcamaları kısmıştı. Bu özel indirim gününde firmaların yapacağı indirim merakla bekleniyordu. Ayrıca firmaların satış yapıp yapamayacağı da tartışma konusuydu.

Bazı firmalar satış rakamlarını yavaş yavaş açıklamaya başladılar. Ekonomik sorunlara rağmen vatandaşların yoğun harcama yaptığı gözüküyor. Geçen seneye göre açıklanan cirolar daha fazla gelmiş. Aşağıda çeşitli kurumların verdiği rakamları ve istatistikleri görebilirsiniz.

Hepsiburada Efsane Cuma 2018 Rakamları

E-ticaret platformu Hepsiburada, Black Friday kapsamında bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiği “Efsane Cuma” kampanyasında satışların geçen yıla göre yüzde 60 arttığını açıkladı.

15 bin iş ortağıyla birlikte 410 milyon TL değerinde ticaret hacmi gerçekleştirildiğini duyuran şirketten yapılan açıklamada, yapılan ziyaretlerin yüzde 85’i mobilden gerçekleşti.

Şirketin paylaştığı sonuçlara göre Efsane Cuma kampanyası kapsamında Hepsiburada, 30 milyon ziyaret aldı.

En Çok Sipariş Gelen İller ve Ürün Kategorileri

Alışverişlerin yüzde 60’dan fazlası Anadolu’dan gerçekleşirken; İstanbul, Ankara ve İzmir, Bursa, Kocaeli’nin ardından en çok alışveriş yapılan 12 il Gaziantep, Antalya, Konya, Adana Mersin, Muğla, Hatay, Tekirdağ, Balıkesir, Manisa, Eskişehir, Diyarbakır oldu.

Elektronik ve elektrikli ürünler dışında en fazla tercih edilen ürünler; sinema bileti, bakım kremleri, kitap, temizlik malzemeleri, bebek pedi ve bezleri, çay, online eğitim paketi, tuvalet kağıdı, kedi kumu, motor yağı, diş macunu, parfüm, kol saatleri, giyim ürünleri, kış lastiği oldu.

Elektronik ve elektrikli ürünlerde ise; USB bellek, ütü, şarjlı diş fırçası, oyun konsolu, dizüstü bilgisayar,  akıllı saat/bileklik, cep telefonu, kahve makinesi, elektrikli şofben, elektrikli süpürge, tost makinesi, kulaklık ve uydu alıcı en çok talep gören ürünler oldu.

Trendyol Efsane Günler 2018 Rakamları

Trendyol, dünya genelinde pek çok markanın yılın en büyük indirimini yaptığı Kasım ayında 6 gün süren indirim kampanyasının sonuçlarını açıkladı.  20-25 Kasım tarihleri arasında “Efsane Günler” temasıyla kampanya yapan marka; giyim, ev&mobilya, anne&çocuk, kozmetik, elektronik ve süpermarket gibi birçok kategoride 7,5 milyon ürün satışı gerçekleştirdi.

20-25 Kasım tarihleri arasında kampanya yapan Trendyol’da 2.7 milyon tekstil ürünü, 1.2 milyon ayakkabı, 845 bin ev&mobilya ürünü, 744 bin anne&çocuk ürünü, 712 bin aksesuar, 540 bin kozmetik ürünü, 505 bin de süpermarket ürünü satıldı. Ziyaretçi sayısının en yoğun olduğu 23 Kasım’da, büyük ilgi gören elektronik kategorisinin trafiğinde 20 kat artış yaşandı ve 172 bin elektronik ürün satışı oldu.

Trendyol, mobilde 4 milyon indirme rakamına ulaştı

Mobilde 4 milyon indirme ile Kasım ayının en çok indirilen e-ticaret uygulaması olan Trendyol, Efsane Günler döneminde ve Kasım ayında da en çok aratılan e-ticaret sitesi oldu. Ayrıca 2 milyar sayfa görüntüleme, 100 milyon ziyaret, 24 milyon tekil ziyaretçi ve 1.5 milyon tekil alışverişçi rakamlarına ulaştı.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Efsane Cuma 2018 Rakamları

Verilere göre, bu yıl Muhteşem Cuma’da (23 Kasım) kartla yapılan alışverişler geçen yılın aynı dönemine göre (24 Kasım) yüzde 38 artarak 3,4 milyar liraya yükseldi. Söz konusu günün etkisiyle bir günde kullanılan kart adedi yüzde 80 artarak 2 milyona ulaştı, 23 Kasım’da 2 milyon farklı kart internetten ödemelerde kullanıldı.

Efsane Cuma’da kullanılan kartların yüzde 5’ine denk gelen 110 bin adedinin ilk defa internetten ödemelerde kullanılması, indirimlerden faydalanmak için kart kullanıcılarının internet kanalını tercih ettiğine işaret etti.

3 ödemeden biri kart ile gerçekleşti

İnternetten kartla yapılan alışveriş tutarı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 68’lik artışla 975 milyon lira seviyesinde gerçekleşti. Kartlı ödemeler içindeki internetten ödeme payı rekor kırarak yüzde 29 seviyesine ulaştı.

Kartlarla internetten gerçekleştirilen 975 milyon liralık tutarın yüzde 62’sine denk gelen 602 milyon liralık kısmı elektronik eşya, giyim ve hava yolları sektörlerinde gerçekleşti. En fazla ödeme yapılan elektronik eşya sektörü internetten toplam kartlı ödemelerin yüzde 37’sini oluştururken, giyim ve aksesuar sektörü yüzde 17’sini, hava yolları sektörü ise yüzde 8’ini oluşturdu.

En fazla intertten kart ile sipariş geçen iller hangisi oldu ?

Türkiye’nin her yerinden kullanıcılar internetten alışveriş imkanı sayesinde kendilerine cazip gelen ürünlere ulaşırken, kalabalık nüfusun etkisiyle internetten alışverişlerin yüzde 36’sı yani üçte biri İstanbul’daki kullanıcılar tarafından yapıldı. Toplam kartlı ödemeler içindeki internetten ödemeler baz alındığında ise en fazla internetten alışveriş tercih eden iller yüzde 40 ile Iğdır, yüzde 34 ile Kırklareli ve yüzde 33 ile Çanakkale oldu.

Yazıda Kullanılan Veriler İçin Detaylı Kaynaklar :

http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/hepsiburadadan-black-friday-rekoru-40290610

https://www.haberturk.com/hepsiburada-efsane-cuma-satis-rakamlarini-acikladi-2236828-teknoloji

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/muhtesem-cumada-kartla-3-4-milyar-lira-harcadik-41033662

https://digitalage.com.tr/trendyol-efsane-gunler-verilerini-aciklad

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Oy Verebilirsiniz !
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın