Yani Yerli Arama Motoru

Nazar Boncuklu Yeni Yerli Arama Motorumuz – Yaani

Gün geçmiyor ki yeni bir yerli arama motoru projesi açıklanmasın 🙂 Turkcell tarafından düzenlenen basın toplantısı ile ” Yerli arama motoru ” sloganıyla Yaani  duyuruldu.

Turkcell Genel Müdürün açıklamasına göre, üzerinde 2,5 yıl çalışılan Türkiye’nin mobil arama motoru ’Yaani’yi Türkiye’nin arama motoru olarak lanse edildi. Bu arama motoru projesi ile veri işleme üzerine yoğunlaşacaklarını ve milli veri tabanı oluşturmak istediklerinden bahsediyorlar.

Yerli Ama Ne kadar ?

Yaani Yerli Arama Motoru

Yaani Yerli Arama Motoru

Sundukları hizmet firmanın vaat ettiği gibi ne kadar yerli yazılım ve teknoloji kullanıyor tartışılır. Çünkü işin arka tarafında yine dünyaca ünlü yazılımlar mevcut. Aslında yine başkasına bağlı olarak çalışan bir servisten bahsediyoruz. Üstelik bu hizmet şimdilik (her ne kadar arka planda web sitesi olsa da ) mobil uygulama olarak sunulmuş durumda.

Bu hazırladıkları arama motoru için Yerli demek yerine Firma arama motoru deselermiş daha doğru olurmuş. Sonuçta bu servisi kullananların tüm verileri önce yabancı kaynaklı yazılımlardan geçecek sonra Turkcell arama motoru üzerinden kendi veri merkezine depolanacak.  Bu arama motoru ile neyin amaçladığını izleyip göreceğiz.

Servisi denemek isteyenler Google Play ve AppStore üzerinden indirip deneyebilirler.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Oy Verebilirsiniz !
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın