Markafoni Kapandı

Markafoni özelinde Türkiye’de kapanan e-ticaret siteleri

Yaklaşık 10 yıllık internet geçmişi olan popüler eticaret sitesi markafoni kapanıyor.  Şirketin internet sitesinden müşterileri için yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“30 Haziran 2017tarihi itibaritle www.markafoni.com sitemizde yürütmekte olduğumuz faaliyetlerimize üzülerek son veriyoruz.”

Markafoni Kapandı

Markafoni Kapandı

Markafoni sitesi ilk kurulduğunda Türk ortaklı bir yapı ile kurulmuş ve özel (vip) alışveriş sistemi ile büyük indirim kampanyaları yaparak sektörde popüler bir site haline gelmişti.

Daha sonraki yıllarda şirketin bir kısım hisseleri yurt dışı yatırım firmalarından Naspers‘ e satılmıştı. Daha sonra ise tamamı bu firmaya devredilmişti.

Naspers Türkiye’de Neler Yapıyor ?

Naspers firması aktif olarak Türkiye’deki kullanıcılara Letgo ( İkinci El )  , Udemy (Eğitim) ve Payu (Ödeme Sistemleri) gibi siteler üzerinden hizmet vermeye devam ediyor. Tabi bu sitelerin ve hizmetlerin faaliyet alanları farklı ama  Türkiye’de devam edip etmeyecekleri yine firmanın işletme tarzına ve kar edip etmeyeceğine bağlı.

Peki Markafoni.com Niye Kapatıldı ?

Markafoni sitesinin kapanması üzerine sektörde farklı yorumlar yapıldı. Ticari faaliyetlerin iyi yönetilmediği, ürün stok sorunları, tedarikçilere paralarının zamanında ödenmediği , çalışan sayısı ve ödemelerin yüksekliği gibi konular öne çıkıyor.

Ülkemizdeki ekonomik durumun belirsizliği, gizlenen ekonomik kriz, gerçek dışı enflasyon oranları aslında sektörün durumunu gizliyor. Yakında birçok firma bu sebeplerden ötürü faaliyetlerini durduracaktır.

Markafoni Kapandı

Markafoni Kapandı

En ilginç iddialardan biri de ; şirket yönetimindeki üst düzey yöneticiler arasında çeşitli yolsuzluk veya şirket zararına olacak işlemlerin olduğu.

Aslında markafoni ilk kapanan proje değil ; daha önce zizigo.com, ucuzu.com, bilio.com gibi aynı firmaya ait sitelerde kapatıldı. Bu projelerin satılması Türk girişimcilere para kazandırmış olsa da , böyle büyük sitelerin kapatılmaları e-ticaret sektörüne zarar veriyor, yeni girişimcilerin gözünü korkutuyor.

2014 yılında yapılan haberlerde Naspers firmasının Türkiye için planları anlatılıyordu ;

Naspers Türkiye’de e-ticaret avına çıktı : Naspers’ın Markafoni hisselerinin tamamını almasının ardından CEO koltuğuna oturan İlker Baydar, “Naspers online kategoride Türkiye’de satın almalara ve yatırım yapmaya devam edecek” dedi

Kaynak : http://www.milliyet.com.tr/naspers-turkiye-de-e-ticaret-avina/ekonomi/detay/1920170/default.htm

Ama süreç farklı işledi. Bakalım bundan sonra Türkiye pazarında yurt dışı firmaların yatırım ve işletme faaliyetleri nasıl ilerleyecek ?

 

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Oy Verebilirsiniz !
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın