Google Vergi Cezası

Maliye Bakanlığı’ndan Google’a 300 milyon TL Vergi Cezası

Bugün Maliye Bakanlığı tarafından Türkiye’deki vergi kanunlarına uymadığı sebebiyle , Google’a 300 milyon TL ceza kestiği haberleri geldi.

İşin ilginç tarafı aşağıdaki metin de yazdığı “şok sonuç”, “tespit edildi” gibi kelimelerin ne kadar inandırıcı olduğu veya bu haberleri yapanların bu sektörden ne kadar haberdar olduğu tartışılır.

Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı ekipleri, Google’a yönelik rutin denetimlerde şok bir sonuca ulaştı. Vergi müfettişleri yaptıkları incelemede, Google’ın, İstanbul Levent’teki Tekfen Plaza’da yer alan Türkiye ofisinden internet reklamcılığı faaliyetinde bulunmasına rağmen, Türkiye’deki müşterilere reklam satış faturalarını İrlanda’dan kestiği ve Türkiye’yi çok yüksek oranlarda vergi kaybına neden olduğunu tespit etti.

Zaten yıllardır Google Adwords ve Andense servisleri üzerinden hiçbir şekilde Türkiye üzerinden fatura kesmiyordu ve hiçbir şekilde resmi faaliyetlerde bulunmuyordu. Tüm para transferlerini İrlanda üzerinden yaptığı için, ülkemiz adına yüklü miktarda vergi kaybı yaşanıyor.

Önümüzdeki günlerde Google dan nasıl bir hamle geleceğini göreceğiz. Ya bir anlaşma sağlanacak  ya da işin kötü tarafı bu servislerin faaliyeti durdurulacak ve yen bir kriz oluşacak.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Oy Verebilirsiniz !
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

Mesaj Gönder
1
Merhaba, Bana WhatsApp dan Ulaşabilirsiniz !
Powered by