Google Adwords Yönetimi Artık “İşletme Hesabı” Oldu

Google işletmeler için birçok ürün sunmaktadır. Bunlardan en popüler olanlardan biri de reklam yayınlama hizmeti olan Adwords dür.

Adwords Nedir ?

Google Adwords, Google’ın sunmuş olduğu bir reklamcılık hizmetidir. Google AdWords ile reklam veren kullanıcıların reklamları, aranan kelimeyle ilişkilendirilerek; Google arama sayfasında arama sonuçlarının en üstünde ve en altında yer almaktadır. Kaynak : Vikipedi

Bu reklam servisini yakın zamana kadar hem bireysel hem kurumsal olarak herhangi bir şart olmadan ve çok kolay  kullanabiliyorduk. Google bu reklam servisi için ödenen paralar karşılığında Türkiye de resmi olarak bir fatura vermiyordu. İşlemleri İrlanda üzerinden yürütüyordu.

Peki Adwords İşletme Hesabı Neler Getiriyor ?

Yakın zamanda yapılan açıklama ile Adwords paneli kullanan ve firma hesabı olmayan birçok kişiye aşağıdaki mail geldi.

1 Haziran 2018’den itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’deki tüm AdWords hesapları işletme hesabı olarak kabul edilecektir. İşletme hesabı türüne sahip olmanız AdWords hesabınızın ticari amaçlarla kullanıldığı anlamına gelir. Kurumsal tüzel kişiliklerin, satış ortaklarının, adi şirketlerin, serbest çalışan satıcıların ve iş ortaklıklarının işletme hesabı olabilir.

İşletme hesapları için AdWords ödemeleri alırken Katma Değer Vergisi almayız. İşletmelerin tabi olduğu Hizmet Şartları uyarınca Türkiye’de ödemekle yükümlü olduğunuz vergilerin hesaplanması ve ödemesinin yapılmasından siz sorumlu olursunuz.

AdWords hizmetlerini ticari olmayan amaçlarla kullanıyorsanız hizmetin kullanımını sona erdirmeli ve AdWords hesabınızı iptal etmelisiniz.

Google, vergi konusunda size herhangi bir tavsiyede bulunamamaktadır. Bu nedenle bu değişiklikle ilgili sorularınız için lütfen vergi danışmanınızla iletişime geçin.
Teşekkür ederiz. AdWords Ekibi

Bundan sonra tüm hesaplar ticari bir hesap olarak kabul edilecek. Google in verdiği eski faturaya benzer belge yerine sadece basit bir formatta ödeme alındığına dair bir döküm veriyor.

Google in yaptığı şeyin amacı da aslında şuydu;  Karşılıklı yapılan bu ticarette herhangi bir sorumluluk kabul etmiyor, siz kendi ülkenize karşı sorumlu olun diyor. Yani kısaca Google eskiden olduğu gibi Türkiye ye vergi ödememek için kendine formül ve koruma yöntemi bulmuş. Olan standart Adwords kullanıcısına olacak gibi duruyor.

Ödeme Yapanlar İçin Fatura Nasıl Olacak ?

Peki Google reklam servisi için ödeme yapıp , bunu faturaya dökmek ve vergi ödemek isteyenler ne yapabilir ? Burada Kdv2 beyannamesi devreye giriyor. Bu kdv türü ile yasal işlemleri yerine getirebilirsiniz.

KDV 2 Beyannamesi Nedir?

Beyanname, devlete ödememiz gereken vergiyi  hesaplayarak devlete bildirmemiz demektir. Bizim bu beyanımız üzerine devlet kendi hesaplamasını yapar.

Bazı işlemlerde KDV işlemi yapacak firma, KDV’yi ödeyemez ; özellikle merkezi yurt dışında olan yabancı bir firmalar olabilir. Bu gibi durumlarda hizmet alan aynı zamanda vergi sorumlusu olur.

Özet olarak; başkası adına vergi ödeyecek olan vergi sorumlusu, bu ödeyeceği vergiyi KDV 2 beyannamesi ile beyan eder.

Umarın bu yazı Adwords yöneten bireysel kullanıcılar veya Adwords danışmanlığı yapan arkadaşlar için aydınlatıcı olur.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Oy Verebilirsiniz !
[Toplam: 5 Ortalama: 4.8]

Bir cevap yazın

Mesaj Gönder
1
Merhaba, Bana WhatsApp dan Ulaşabilirsiniz !
Powered by