Facebook Reklamlarında Kdv Kesintisi Başladı

Facebook Reklamlarında Kdv Kesintisi Başladı

Geçtiğimiz aylarda internet üzerinden verilen reklamlar için vergi ve stopaj kesintileri ile resmi makamlardan açıklamalar gelmişti. Bunun üzerine reklam verenler harcadıkları reklamları beyan etmek ile yükümlü hale geldiler.

Google ads üzerinde harcanan reklamlarda henüz herhangi bir Kdv kesintisi uygulamasa da , 1 ocak itibari ile resmi gazetede %15 stopaj kesinti yapılacağı ve bunun beyanının yapılması ile ilgili bir yazı yayınlandı.

Facebook tarafında ise 1 nisan 2019 tarihi itibari ile vereceğiz facebook ve instagram reklamları için %18 Kdv kesintisi ve faturalandırması yapacağını duyurdu.

facebook-reklam-kdv

facebook-reklam-kdv

Facebook Reklam Ödemesi Nasıl Olacak ?

Artık sosyal medya reklamları verirken Örneğin, 100 TL olarak belirlenmiş faturalandırma düzeyinize ulaştığınız için kısa süre önce sizden 100 TL ücret alındıysa, ücretin ara toplamı reklam maliyetleri için 100 TL olur. Bunun üzerine %18 oranında KDV eklenir ve böylece bu ücret için toplamda 118,00 TL ödersiniz (100 TL + 18 TL = 118,00 TL). KDV çekiminiz nedeniyle faturalandırma düzeyinize daha hızlı ulaşamazsınız ancak sizden faturalandırma düzeyinizdeki tutardan daha fazla ücret alınabilir.

Bu işlemlerin gerçekleşmesi facebook reklam hesap ayarlarınıza gidip, işletmenin katma değer vergisi (KDV) için kaydolması ve reklam hesabına bir KDV sicil numarası eklemesi gerekiyor.

Ayrıca benzer bir konuda yazdığım Google fatura ve kdv yazısını da okuyabilirsiniz ;

https://www.fatihgok.com/google-adwords-yonetimi-artik-isletme-hesabi-oldu/

Facebook’un konu hakkında açıklaması şu şekilde ;

Türkiye Katma Değer Vergisi (KDV) Hakkında

1 Nisan 2019 tarihinden itibaren, Türkiye vergi kanunlarında yakın zamanda yapılan değişiklik sebebiyle, Facebook Ireland Ltd. artık Türkiye’de yerleşik olmayan bir kurum olarak KDV’ye tabi olacaktır. İşletmesi Türkiye’de bulunan ve geçerli bir Türkiye KDV Numarası sağlamamış tüm reklamverenlerden, Facebook Ireland Ltd.’dan satın alınan reklam hizmetleri için %18 KDV alınacaktır.

Not: KDV numaranızı vermezseniz, Size sunulan tüm reklam hizmetlerinden %18 oranında KDV alınır. KDV, reklamlarınız için sizden alınan her ücrete dahil edilir. Facebook reklamlarınızın ödemesini manuel bir ödeme yöntemi ile yapıyorsanız, reklam hesabınıza para sağladığınızda KDV uygulanır.

Kaynak / Detaylı Bilgi : https://www.facebook.com/business/help/1020947424780313?_rdr

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Oy Verebilirsiniz !
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın